20 Dakikada Evliliğinizin Kalitesini Ölçün!

Evlilik Analiz Testi Evlilik Enstitüsü uzmanlarınca hazırlanmış evliliğinizin kalitesini ölçmeye yarayan online bir testtir. İlişkinizin 'iyi' olan ve 'alarm' veren noktalarını rakam, grafik ve videolar ile ayrıntılı bir rapor olarak görürsünüz.

Bir senelik evliyiz ancak henüz doğru dürüst bir cinsel ilişki yaşamadık.

Eşimin vaginismusu olduğundan şüphe ediyorum. Konu ile ilgili neler yapabiliriz? (31 yaş, erkek)

Merhaba. Vajinusmus birleşme sırasında kadın cinsel bölgesindeki kasların istemsiz olarak aşırı derecede kasılması sonucu birleşememe ya da çok ağrılı birleşme şeklinde tanımlanan bir hastalıktır Özellikle evliliğin ilk yıllarında görülme ihtimali yüksektir.

Vaginismusun görülme sıklığı dünyada %1, ülkemizde ise %10’dur Özellikle ülkemizde fazla görülüyor olmasının en önemli sebebi kadınlarımızın yetişme tarzı ve bundan doğru olarak cinselliğe bakış açılarıdır. %99 psikolojik kaynaklı, %1 ise anatomik kaynaklı bir problemdir. Sebep olarak:

* Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar ve eksik bilgiler,
* Aşırı katı bir toplum düzeni içinde, katı ahlak kuralları ve tabularla yaşamak,
* Tecavüz, cinsel travma, ensest ilişki,
* İlişkinin aşırı ağrılı olacağı beklentisi,
* Kızlık zarı yitimi korkusu,
* Gebe kalma korkusu,
* Otoriter baskıcı baba, zayıf güçsüz anne,
* Cinselliğin yaşanmasına küçük yaşta şahit olmak,
* Erkeğin kadına yeteri kadar ilgi göstermemesi

gibi konularını sıralayabiliriz.

Bu durumda kadının üstüne gitmek sorunu daha da kötüleştirir. Vajinusmus endişeye dayanan psikolojik temelli bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla üstüne gitmek yerine rahatlatıcı olmak, ilişkiyi birleşme dışında derinlemesine yaşamak, eşinize güven vermek önemlidir. Cinsel ilişkiyi birleşmeden ibaret düşünmemek önemlidir. Kadınlar cinselliği ancak % 100 psikolojik bir doygunluğun üstüne fiziksel olarak hissedebilirler. Bu doygunluğa varmadan eşinizin bir tatmin olma aracı olarak kullanmak en sık karşılaşılan ve vajinusmusu derinleştiren sebeplerden bir diğeridir.

Cinsellikle ilgili iletişimse bir diğer anahtar kavramdır. Eşinizle bu kondua kendisini rahat hissetmesini, kendi hazzına odaklanmasını, sizi memnun etmek kaygılarından kurtulması telkininde bulunabilir, derin “anlayış” ınızı ona hissettirebilirsiniz Özellikle vücudunda hangi noktalardan ahz aldığını sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz. Unutmayın cinsellik adım adım öğrenilen ve geliştirilen bir konudur.

Son olarak konuyu fazla gündemde de tutmayın. Bir miktar akışına bırakmak bazen en iyi çözüm alabilmektedir. Sorun çok uzarsa çift olarak bir bayan terapist desteğine başvurmayı deneyin.