20 Dakikada Evliliğinizin Kalitesini Ölçün!

Evlilik Analiz Testi Evlilik Enstitüsü uzmanlarınca hazırlanmış evliliğinizin kalitesini ölçmeye yarayan online bir testtir. İlişkinizin 'iyi' olan ve 'alarm' veren noktalarını rakam, grafik ve videolar ile ayrıntılı bir rapor olarak görürsünüz.

Eşim beni bir kere aldattı bir daha kendisine nasıl güveneceğim?

Merhaba. Ben 6 yıldır evliyim. çok güzel gittiğini sandığım bir evliliğim vardı. Fakat eşim en yakın arkadaşımla 1 senedir beraberlermiş. Şu an eşimle her şeyi konuştuk ve ona bir şans daha vermemi istedi, ben de verdim. Fakat içimde hep bir kuşku var. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. (32 yaş, kadın)

Merhaba. Evliliğinizin diğer yönlerinin nasıl olduğuna bakmanızı öneririm. Aldatma bir virüs gibidir. İlişkinin her yanına sıçrar ve ilişkinizin başka yönlerinde ilişkinin iyi olduğu zamana göre farklılıkların olup olmamasından bunun veya başka hastalıklı bir virüsün olup olmadığını çok rahat anlayabilirsiniz. Aldatmanın kabul edilemez olmasının asıl sebebi de budur aslında. Aldatma arkasında ilişkiye dair sağlıklı neredeyse hiç birşey bırakmaz. Bunu objektif bir bakış açısı ve bazı ilişki kalitesi test yöntemleriyle deşifre edebilirsiniz.

Ancak bahsedilmesi gereken bir diğer konu da eşiniz hayatında bir defa bunu yapmış, ciddi pişmanlık duymuş ve bir daha bundan kesinlikle uzak durma kararı almış bile olsa, hayatınız boyunca ona bir daha güvenememe, sürekli paronoyalar taşıma, senaryolar kurma gibi bir karşı virüse siz de yakalanmış olabilirsiniz. Dolayısıyla hem kendinize hem eşinize hayatı zindan ediyor olabilirsiniz.

Eşinize güvenme ya da güvenmeme kararı verin. Ve bu kararınıza sadık kalmayı kendinize verdiğiniz bir söz olarak yerine getirin. “Sana güvenememden daha doğal ne var?” gibi suçlayıcı ve bir konunun kapanmasına bir türlü izin vermeyici, yıpratıcı suçlamalar yapmamayı da bu sözünüzün altına ekleyin. Eğer güveniniz bir türlü inşa olmuyorsa, ilişkinize bir süre ara vermeyi deneyin. Ancak ömrünüzün sonuna kadar güvenmeden yaşamak gibi bir seçeneği hayal bile etmeyin, güven ilişkiden aldığımız en büyük hazdır, bunun olmadığı, olmayacağım yerde ilişkiye de gerek yoktur.

Bir diğer seçenek ilişkinizi tedaviye almaktır. Hasarlı noktaları, aldatmanın neden gerçekleştiğini masaya yatırmanız ve eşinizle birlikte bunu çözmenizdir.

Ama aldatma genelde mantıklı düşünmeyi olduğu gibi sabote eden yaralayıcı bir davranış olduğu için kişilerin bundan sonraki tepkileri sorunu daha da derinleştirir. Bir uzman desteği bu aşamada daha berrak ve sağlıklı davranabilmenizi sağlayabilir.