Panik Atak

Şehir yaşamının getirdiği, görülme sıklığı artan ruhsal sorunlardan biri de panik atak. Sadece Amerika’da her 4 kişiden biri panik atak hastası. Hafife alınmayacak kadar ciddi bir hastalık olan panik atak en çok 20-30’lu yaşlarda ve kadınlarda görülüyor. Titiz, mükemmeliyetçi kişiler ve stresli işlerde çalışanlar risk altındalar. Panik atak çoğu kez fiziksel belirtilerle ortaya çıkan, korku ve endişe yaratan bir ruhsal hastalık. Panik atak geçiren insanların büyük çoğunluğu kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılıyorlar. Üstelik kalp krizi geçirdiğini düşünen bir panik ataklı birey gerçekten kalp krizi geçirmiş birinden daha yüksek korku yaşıyor.

Kimler risk altında?

Araştırmalara göre panik

Panik atak rahatsızlığı yaşayanların aynı anda başka bir rahatsızlık taşıma oranı
Depresyon % 40-50
Agorafobi yalnız kalmak, yalnız sokağa çıkmak, kalabalığa girmemek, uçak, asansör, otobüs, pasaj, tünel, köprü, tiyatro gibi yerlerden duyulan korku % 50-70
Sosyal fobi % 10-15
Yoğun bedensel yakınmalar % 6-8
Hastalık hastalığı % 20-30
Madde Kullanımı alkol % 20-25
Uyuşturucu bağ % 5-10

bozukluk 20’li yaşların ortasında başlıyor. Dünyada görülme oranı yüzde 3 – 5 arasında. Ancak insanların üçte biri hayatları boyunca en az bir kez panik atak geçiriyorlar. İstatistikler kadınlarda daha çok görüldüğünü ortaya koyuyor. Bazı araştırmacılar panik bozukluğu olan erkek sayısının sanıldığından daha fazla olduğunu, çünkü erkeklerin, panikle ilgili zorlukları kabullenmeye eğilimli olduklarını ve daha az tedavi arayışına girdiklerini düşünüyorlar. Kadın ya da erkek olsun tüm titiz, mükemmeliyetçi kişiler ve stresli işlerde çalışanlar da panik atak hastası olma riski ile karşı karşıyalar. Büyük depremler sonrasında da panik atak başvurularında artış görülüyor.

Panik atak, aniden ortaya çıkan yoğun korku, sıkıntı ve endişe nöbetidir. Bu nöbet şiddetli olarak genellikle 10-30 dakika arası sürer ve sonra yavaş yavaş şiddeti düşer. Panik atak nöbeti yaşayan kişi çok kötü birşey olacağı veya öleceği hissine kapılır. Kendisini kurtaracak birisi veya bir sağlık kuruluşu arar. Genellikle bir sağlık kuruluşuna giden hasta psikolojik olarak rahatlama hisseder. Panik atak belirtileri şöyledir. Nöbet sırasında bu belirtilerin yarısı kadarı gerçekleşir.

 • Çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, göğüste basınç bazen sol kola yayılan ağrı ve uyuşmalar…
 • Terleme (Sıcak – soğuk boşalımlar, bazen üşüme bazen alevlerin basması hissi)
 • Titreme-sarsılma-itilme hissi
 • Boğulma ve nefes alamama hali
 • Soluğun kesilmesi (Derin nefes alma ihtiyacı, havanın yetmemesi gibi hisler)
 • Göğüste daralma, sıkışma, ağrı duyumsama
 • Bulantı, karında ağrı, şişkinlik, gaz oluşması, geğirti. (Bazen mideden başlayıp boğaza doğru yayılan kalkışma rahatsızlık hali)
 • Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma hali
 • Derealizasyon (Gerçek dışılık duyguları panik yaşandığında olaylar bir sis perdesinin gerisinde algılanır, cisimler küçülür her şey bulanıklaşır yada depersonalizasyon (Benliğinden ayrılmış olma hali: sanki bedenle ruh birbirinden ayrılıyor ve kişide kendisini hissedememe, algılayamama, kendisine yabancılaşma durumu oluşur)
 • Panik anında kontrolünü kaybedeceği yada çıldıracağı korkusu (Kendisine, çocuklara, çevreye zarar verme korkusu)
 • O esnada”yaşamım buraya kadarmış”duygususu-ölüm korkusu
 • Ellerde, kollarda, bacaklarda, başta ve birçok yerde uyuşmalar, yanmalar karıncalanmalar, diken diken olma halleri
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları

Hazırlayanlar: Dr. Nihat Kaya – Psikolog Tülay Kök

Panik Atak

Evlilik Analiz Testi

Hangi noktalarda ilişkinizin “iyi” hangi noktalarda ise “alarm” verdiğini bu test sonunda rakamlara, grafiklere ve uzman videolarına bakarak görün.

Tıklayın
X