Vajinismus

Senelerdir bu anı bekliyorsunuz. Partnerinizle birlikte olacaksınız. Heyecanınız var ama yine de içinizde gizli bir endişe var. Derken bir bakıyorsunuz ki o zamana kadar varolduğuyla ilgili en ufak bir şüphe bile duymadığınız ya da eskiden beri bildiğiniz bir cinsel problem yakanızda! Şimdi ne olacak? Bunu düşünürken bir taraftan partnerime bu nasıl anlatacağım telaşı. Sonra tekrar denemek en iyisi kararı. Ama yine aynı şey. Derken denememek en iyisi demek. Evliliğinizin ve hayatınızın başka taraflarına kendinizi verme sonucu. Cinsellikle ilgili herhangi bir konu açıldığında ise yoğun bir gerginlik ve tepkisellik duygusu. Bu film başka türlü olamaz mıydı?

Kesinlikle olabilirdi. Bir tabu haline getirip doktora gitmekten endişelendiğiniz, bunu zayıflık veya ayıp olarak gördüğünüz cinsel probleminizin birkaç seanslık işi olduğunu söylesek geçen senelere üzülmez miydiniz? Evet, vajinismus özellikle Türk toplumunda görülme sıklığı ile tedaviye gelme oranı arasında uçurumun olduğu enteresan bir tabu. Bununla da adeta paradoksal bir anlam ise tedavisinin kolaylığında! Size hiç öyle gelmese bile vajinismus probleminin %90’ın üzerindeki kısmı psikolojik kaynaklıdır. Ve bu cinsel görüntülü psikolojik sorun en kolay çözülebilen psikolojik sorunlar arasındadır.

Mahremiyet güvencesi altında bireysel veya çift olarak geleceğiniz ve sizi sadece dinleyip, bazı tedavi yöntemlerini size anlatacağımız ve sizin evinizde bireysel olarak kendi kendinize uygulamanızı önereceğimiz yöntemlerle “cinsellik” bir yük olmaktan çıkıp birlikteliğinizin yepyeni ve sımsıcak bir rengi haline gelebilecek.

Evlilik Terapileri Enstitüsü aynı zamanda Türkiye’de cinsel sağlık hizmetleri sunan Cinsel Sağlık Enstitüsü’nün eğitim partneridir. Bu çerçevede Evlilik Terapileri Enstitüsü’nde vajinismus, erken boşalma, ereksiyon problemi, cinsel isteksizlik, cinsel kimlik problemlerinin terapisi sürdürülmektedir.

Vajinismus

Evlilik Analiz Testi

Hangi noktalarda ilişkinizin “iyi” hangi noktalarda ise “alarm” verdiğini bu test sonunda rakamlara, grafiklere ve uzman videolarına bakarak görün.

Tıklayın
X